ATRAKCJE › WYCIECZKI SAMOCHODOWE

Praktycznie każdy z wczasowiczów dociera do ośrodka PORTUS samochodem. Gdy będziecie Państwo już na miejscu to proponujemy wykorzystać kapitalne położenie ośrodka PORTUS, który znajduje się w pobliżu wielu ciekawych atrakcji turystycznych. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji wycieczek jednodniowych a czasem i krótszych. Poznajmy ciekawe, tajemnicze i piękne Pomorze Zachodnie.

ŚWINOUJŚCIE

To uzdrowiskowa miejscowość położona na wyspie Uznam. Świnoujście ma mam dużo do zaoferowania w kwestii zwiedzania. Świnoujskie forty to miejsca obowiązkowe do odwiedzenia dla fanów historii. Fort Zachodni w którym po wojnie stacjonowały tam wojska radzieckie, Fort Anioła - wybudowany w latach 1854-58 na wzór Mauzoleum Hadriana, dzisiejszy Zamek Św. Anioła w Rzymie oraz Fort Gerharda już od lat są stałymi punktami odwiedzin fanów militariów z całego świata. Miłośnicy zabytkowych budowli powinni udać się na wprawę po 300 stopniach schodów wiodących na szczyt latarni morskiej. Jest ona najwyższą na polskim wybrzeżu Bałtyku, jedną z najwyższych w Europie oraz najwyższą na świecie latarnią morską wykonaną z cegły. Warto zobaczyć także falochrony z początku XIX wieku, zachodni wraz ze stawą „Młyny” – znakiem nawigacyjnym w kształcie wiatraka, wschodni - o długości przeszło 1400 metrów w głąb morza (najdłuższy falochron kamienny w Europie).

W zabytkowym budynku dawnego ratuszu obecnie jest Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. Jest to także miejsce warte odwiedzenia. Z roku na rok przybywa tam eksponatów i pojawiają się nowe wystawy. Muzeum w Świnoujściu jest drugim, po Gdyni, miejscem na polskim wybrzeżu gdzie można zobaczyć żywą rafę koralową oraz stworzenia, które ją zamieszkują.

Śmiało można polecić także Park Zdrojowy z XIX w. według projektu architekta ogrodów królewskich m.in. w Berlinie i Poczdamie - Petera Josefa Lene; roślinność śródziemnomorska ze starodrzewem liczącym ok. 150 lat

CESARSKIE UZDROWISKA W NIEMCZECH

Unikatowe położenie ośrodka PORTUS w Międzywodziu, bliskość Świnoujścia, Szwecji, Danii i dzielona z najbliższymi sąsiadami, Niemcami, wyspa Uznam zachęcają do wyruszenia na krótką zagraniczną wycieczkę. Najłatwiej i najszybciej osiągalne są Niemcy. Z Polska sąsiaduje gmina Heringsdorf określana - ze względu na swoją historię - mianem „Cesarskich Uzdrowisk”. Tworzą je malownicze, nadmorskie miejscowości: Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. Miasteczka oddalone są od Świnoujścia zaledwie o kilka kilometrów. W odwiedziny można wybrać się tam autobusem komunikacji miejskiej – Linią Europejską, Uznamską Koleją Uzdrowiskową, autem, rowerem oraz pieszo - wybierając spacer transgraniczną promenadą lub plażą. Do molo w Heringsdorfie regularnie przybijają kursujące ze Świnoujścia stateczki wycieczkowe. Dla osób aktywnie wypoczywających wyzwaniem i atrakcją będą liczne wzniesienia, klify i zróżnicowany krajobraz, wyspy Uznam, który można podziwiać wędrując z kijkami, uprawiając jogging lub rowerem. Niezwykle malownicza jest południowa część wyspy Uznam, z urokliwymi wioskami, przez które prowadzą dobrze oznakowane drogi rowerowe. Na świetnie nadających się do wind- i kitesurfingu akwenach po niemieckiej stronie wyspy, choćby w położonej pod Świnoujściem wiosce Kamminke można rozwinąć żagiel bądź kite. Dzięki otwarciu granic dla samochodów oraz umiejscowieniu w Świnoujściu końcowego przystanku Uznamskiej Kolei Uzdrowiskowej, w zasięgu ręki jest oddalony o niespełna 160 kilometrów Berlin, do którego coraz więcej – turystów i mieszkańców Świnoujścia – wpada na rekonesans i zakupy. A w Berlinie, jak przystało na stolicę jednego z najbogatszych państw Europy – jest co zobaczyć…

KAMIEŃ POMORSKI

To uzdrowiskowe miasto z ciekawymi zabytkami. Warto zobaczyć:

Zespół Katedralny wpisany w 2005 r. na listę pomników historii Prezydenta RP: Katedra z jedynym przykatedralnym wirydarzem w Polsce oraz skarbcem, Pałac Biskupi, Dworek Evalda von Kleista – wynalazcy kondensatora elektrycznego oraz pozostałe obiekty zespołu (szkoła, Dom Jana Vianeya, stara plebania, dom sióstr zakonnych).

Dawny system obronny Kamienia Pomorskiego: odcinek murów nad Zalewem, Furta Maślana, Baszta z Brama Wolińską (zwiedzanie Muzeum Kamieni), fosy obronne

Stare Miasto: Ratusz (kuna, szczyt zachodni z herbem), kamieniczki przy ul. Gryfitów, miejsce starego grodu obok Kościoła Mariackiego, punkt widokowy w Muzeum Kamieni z panoramą na zachowany średniowieczny układ urbanistyczny.

Będąc w Kamieniu Pomorskim można skorzystać z oferty Uzdrowiska, które prowadzi działalność leczniczą, profilaktyczną i rehabilitacyjną. Swoim pacjentom oferuje specjalistyczną pomoc przy schorzeniach: narządu ruchu, układu krążenia, chorobach neurologicznych i reumatologicznych. Prowadzi również wczesną rehabilitację ortopedyczną, kardiologiczną oraz rehabilitację kobiet po mastektomii.

SZCZECIN

Do Szczecina warto wybrać się w rejs wodolotem ze Świnoujścia lub po prostu samochodem wprost z ośrodka PORTUS. To tylko godzina drogi.

Szczecin to miasto wyjątkowe, magiczne i fascynujące; wyróżnia się oryginalnym układem urbanistycznym przypominającym Paryż. Lokalizacja szczecińskich placów i promieniście leżących ulic ma swoje odniesienie w konstelacji Oriona i kompleksie egipskich piramid w Gizie. Nil i Odra mają podobne ułożenie koryt rzek oraz głównych dopływów a Droga Mleczna jest dopasowana swoim kształtem do nurtu obu tych rzek. Główne place Szczecina odzwierciedlają pas gwiazdozbioru Oriona na Ziemi. Będąc w Szczecinie warto zobaczyć:

Wały Chrobrego Jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie - Wały Chrobrego, dawniej Tarasy Hakena. Stąd można obserwować rozległą panoramę na Odrę i port. Tarasy widokowe mają 500 metrów długości i leżą 19 metrów nad poziomem brzegu odrzańskiego

Zespół zabudowy fabrycznej nad Odrą na wysokości ul. Kolumba (kilkadziesiąt metrów od Dworca Głównego) to niepowtarzalne miejsce naszego miasta. Zabytkowe budynki wytwórni alkoholi i drożdży były niegdyś ozdobą całego nadodrzańskiego pasa przemysłowej zabudowy sięgającej w kierunku Tamy Pomorzańskiej Wyrastające prosto z wody imponujące budynki nawet przy małej wyobraźni, można zobaczyć jako pięknie odrestaurowane np. na hotele. W planach zarządu miasta Szczecin miejsce to ma być odrestaurowane, ba cały Szczecin ma potencjał by zostać Wenecją Północy.

"Podziemne trasy Szczecina" to rekonstrukcja schronu przeciwlotniczego z II Wojny Światowej oraz przeciwatomowego z okresu Zimnej Wojny. Jest to największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny. Budowa schronu została ukończona przez Niemców w 1941. Był to schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej. Przy jego budowie wykorzystano prawdopodobnie stare korytarze jeszcze z końca XIX wieku. Schron umieszczony jest na głębokości ok. 5 pięter w skarpie opasanej Murem Oporowym. Od najwyższego wyjścia (Plac Zawiszy) do podłogi dolnego poziomu mierzy sobie 17 metrów wysokości. Jego ściany wykonane są z żelbetonu o grubości 3 metrów a sufit to 2,80 metrów. Najdłuższy korytarz około 100 metrów. Schron posiada 2,500 m2 powierzchni całkowitej i 1,900 powierzchni użytkowej. Po przejęciu go przez Polaków w niedługim czasie został zaadoptowany na schron przeciwatomowy. Aż do początku lat 90-tych odbywały się w nim szkolenia Obrony Cywilnej. Schron nadal kryje w sobie tajemnice, nie wiadomo dokładnie, dokąd prowadzą zamurowane przejścia.

Kino Pionier założył Albert Pietzke, pod nazwą Helios. Pierwszy seans odbył się 26 września 1909 roku- obecnie jest to najstarsze działające kino na świecie. Pionier od samego początku wyróżniał się własnym klimatem. W Pionierze jak w żadnym innym kinie w Szczecinie, w tzw. Kiniarni, można obejrzeć film przy stoliku w kawiarnianej atmosferze.

Kto wjeżdża do centrum Szczecina mostami nad Odrą, widzi górujący nad nim czerwony masyw gotyckiej katedry i jasnoszarą, wyniosłą sylwetę renesansowego zamku z zielonymi hełmami wież, dawną siedzibę książąt z pomorskiej dynastii Gryfitów. Zamek Książąt Pomorskich przygotowuje i organizuje koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, konferencje oraz spotkania naukowe i popularno-naukowe, w tym dotyczące upowszechniania wiedzy o dziejach Pomorza Zachodniego.

Wymienione powyżej atrakcje to tylko skromna część tego czym Szczecin może nas zachwycić. Że wspomnę tylko o Starym Mieście, Ogrodzie Różanym czy Jasnych Błoniach.

No i pamiętajmy, do Szczecina można pojechać także na zakupy. Kilka dużych galerii handlowych położonych w centrum Szczecina zadowoli ilością i różnorodnością sklepów nawet najbardziej wybrednych.

 

WOLIN LEGENDARNA STOLICA WIKINGÓW JOMSBORG

Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie to wyprawa w czasie do mroków wieków średnich, podczas której poznacie kulturę wczesnośredniowiecznych ludów nadbałtyckich. Największą atrakcją Festiwalu są prawdziwe malownicze i zacięte bitwy, podczas których ścierają się z sobą setki wojowników. Ten coroczny zlot miłośników „archeologii żywej” gromadzi na małej wysepce położonej na Dziwnie ponad tysiąc wojowników, rzemieślników, grajków oraz odtwórców dawnych obrzędów z wielu krajów Europy. Jest on również magnesem przyciągającym kilkadziesiąt tysięcy turystów. Idea festiwalu nawiązuje do tekstów legendarnej tzw. „Jomswikinga sagi”, napisanej w XIII wieku na dalekiej Islandii historii bractwa wojowników zwanych Jomswikingami, którzy w X wieku mieli zamieszkiwać w warownym obozie Jómsborgu. Założycielem grodu miał być duński król Harald zwany Sinozębym. Chociaż islandzka saga to tylko barwny literacki epos to nie wykluczone, że nawiązywała ona do dziejów grupy Skandynawów, którzy wówczas zamieszkiwali wśród Słowian w Wolinie. Wydają się to potwierdzać liczne znaleziska skandynawskie odkryte przez archeologów podczas wykopalisk w Wolinie. Podczas trzech dni trwania festiwalu Wikingowie, Słowianie, Bałtowie, Madziarzy, Rusini oraz potomkowie innych ludów rozbijają w Wolinie repliki dawnych namiotów, drzewnymi metodami przygotowują strawę, lepią garnki, tkają materił na ubrania, kują żelazo, ze srebra i brązu odlewają kopie wczesnośredniowiecznej biżuterii, szyją buty, a z drucianych kółek splatają kolczugi. W tym samym czasie po Dzwinie żeglują repliki wikińskichi i słowiańskich okrętów z dziobami zwieńczonymi smoczymi łbami.