W okolicy

Jeżeli jesteście Państwo zwolennikami aktywnego spędzania wolnego czasu to zapraszamy do naszego ośrodka. Z terenu naszego ośrodka PORTUS można wybrać się na pasjonującą wycieczkę po okolicy. Nie zabraknie Państwu tras i atrakcji na cały pobyt. Poniżej znajdziecie Państwo opis kilku proponowanych przez nas wycieczek, zarówno tych krótkich jak i bardziej wymagających - całodziennych.


ZALEW SZCZECIŃSKI
W odległości 6 km od Międzyzdrojów na najwyższym klifie nad Zalewem Szczecińskim znajduje się malowniczo położone wzniesienie z punktem widokowym - Grodzisko w Lubinie, gdzie pomiędzy X a XII w funkcjonował gród obronny. Oprócz tajemniczej historii Grodzisko w Lubinie posiada niesamowity punkt widokowy na największy śródlądowy akwen w Polsce - Zalew Szczeciński. Z drewnianych tarasów obserwować można przepływające statki i żaglówki, archipelag 44 wysp oraz dziko żyjące i będące pod ochroną ptaki (m. in. orzeł bielik).


WYRZUTNIA V3
Po drodze do punktu widokowego w Lubinie warto zobaczyć Muzeum Tajnej Broni V3 . To jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni Hitlera, która miała zmienić losy wojny. Na Wolinie wystrzelono około tysiąca pocisków próbnych. W lutym 1945r. broń była gotowa, ale Hitler nie zdążył jej użyć. Pociski V3 ważyły 90 kg i były wystrzeliwane przez luf o długości 130 m. Działo obsługiwało 157 żołnierzy. Dziś muzeum to ekspozycja w bunkrze oraz pozostałości po trzech wyrzutniach V3, do których prowadzi muzealny szlak. W bunkrze, oprócz pocisków V3 oraz wszelkiej dostępnej dokumentacji i zdjęć wyrzutni, można obejrzeć uzbrojenie i elementy ubioru żołnierzy z II wojny światowej.


JEZIORO TURKUSOWE
Zwane także jeziorem Szmaragdowym, zaliczane jest do najpiękniejszych jezior Wolińskiego Parku Narodowego. Położone jest na wyspie Wolin, we wsi Wapnica w gminie Międzyzdroje. Jezioro swoją nazwę zawdzięcza turkusowemu kolorowi wody, która nadaje mu niepowtarzalny charakter i jednocześnie stanowi magnes przyciągający niezliczone rzesze turystów. Ta bajeczna turkusowa barwa powstaje na skutek odbicia promieni świetlnych od wody zawierającej związki wapnia oraz białego wapiennego dna jeziora, będącego pozostałością po działającej tu do lat 50-tych odkrywkowej kopalni kredy. Jezioro Turkusowe otoczone jest licznymi wzniesieniami, porośniętymi lasem oraz śródziemnomorską roślinnością. Na jednym z tych wzniesień zwanym Piaskowa Góra znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na jezioro oraz malowniczo położoną Wapnicę i Lubin.


MIĘDZYZDROJE
Jedną z największych zalet plaży w Międzyzdrojach jest molo, które sięga w morze na 395 m. Tradycje międzyzdrojskiego mola sięgają roku 1906, w którym to 1 lipca uroczyście otworzono mierzącą wtedy 300 metrów konstrukcję. Od tamtego czasu, molo wielokrotnie niszczone było przez sztormy panujące na Bałtyku. Międzyzdrojskie molo jest udostępnione turystom (wstęp bezpłatny). Roztacza się z niego przepiękny widok na morze i okolice. Przy wejściu na molo znajdują się charakterystyczne dwie białe, ozdobne wieżyczki. Przed molem znajduje się pasaż handlowy, w którym mieszczą się rozmaite knajpki i pizzerie, a pod nim bardzo popularna dyskoteka. Na końcu funkcjonuje przystań dla turystycznych statków, które wypływają stąd do Świnoujścia i niemieckich nadmorskich miejscowości: Ahlbeck, Heringsdrof. Warto zobaczyć także promenadę i stare wille – sanatoria ustawione wzdłuż niej. Przy promenadzie znajduje się także Gabinet Figur Woskowych, w którym przeważają gwiazdy polskiego kina. Warte uwagi są imprezy w Międzyzdrojach. Potrafią zaspokoić gusta najbardziej wybrednych. Nieprzespane noce, piękne kobiety i świetna muzyka. To wszystko czeka. Międzyzdroje słynią ostatnimi czasy przede wszystkim z Festiwalu Gwiazd, imprezy podczas której największe gwiazdy odsłaniają odciski swoich rąk na Promenadzie Gwiazd. Program imprezy obfituje w atrakcje dla każdego, każdy znajdzie tu coś ciekawego: dzieci – świat marzeń, dorośli – na żywo swoich idoli znanych dotąd tylko ze szklanego ekranu, turyści i goście – zdjęcia z artystami, ich autografy, piękne wspomnienia z udziału w tym niecodziennym święcie sztuki


GÓRA GOSAŃ
Punkt widokowy "Góra Gosań” jest jedną z licznych atrakcji Międzyzdrojów cieszących się wśród turystów dużą popularnością. Góra Gosań (95 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża i jednocześnie jeden z ładniejszych krajobrazowo jego fragmentów. Usytuowana na terenie Wolińskiego Parku Narodowego jest jednym z czterech punktów widokowych jakie znajdują się w tym Parku. Zdobycie szczytu wzgórza nie należy do rzeczy trudnych, jednak po przebyciu około 300 metrowego odcinka jaki prowadzi od podnóża góry, zadyszki dostają również najbardziej doświadczeniu turyści. Warto podjąć to małe wyzwanie, choćby tylko dlatego, aby móc podziwiać najcenniejsze walory przyrodnicze Parku. Jednak prawdziwą nagrodą jest wspaniały i zadziwiający widok ukazujący rozległą panoramę Zatoki Pomorskiej. W pobliżu Międzyzdrojów znajduje się także inny ciekawy punkt widokowy - Kawcza Góra.


WOLIŃSKI PARK NARODOWY
Woliński Park Narodowy położony na terenie wyspy Wolin stanowi niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych Międzyzdrojów. Na obszarze Parku (i w sąsiedztwie jego granic) znajdują się ślady pozostałości grodzisk i miejsc związanych z osadnictwem z czasów historycznych. Park posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę zagospodarowania turystycznego: Centrum Edukacyjno-Muzelane przy dyrekcji parku w Międzyzdrojach, Zagrodę Pokazową Żubrów (ok. 1,5 km na wschód od Międzyzdrojów), 4 punkty widokowe, 3 miejsca postojowe oraz sieć szlaków turystycznych i ścieżek dydaktycznych (łącznie ok.50 km). Szczególnie licznie odwiedzane miejsca to: Jezioro Turkusowe o specyficznym zabarwieniu wody, Zagroda Pokazowa Żubrów oraz w pobliżu Międzyzdrojów punkty widokowe „Gosań" i „Kawcza Góra". Na rozległą panoramę rozlewisk delty Świny oraz Zalewu Szczecińskiego malowniczy widok roztacza się ze Wzgórza Zielonka koło Lubinia.


DZIWNÓW
Obierając kierunek zwiedzania wzdłuż wybrzeża na wschód szybko dojedziemy do Dziwnowa. Jest to bardzo ładna miejscowość wypoczynkowa z ciekawą ofertą imprez. Na pewno warto zwiedzić nowoczesną promenadę biegnącą grzbietem piaszczystej wydmy. To jedno z ulubionych przez turystów miejsc, ceniących sobie spacery jako formę wypoczynku. To wyjątkowe miejsce, gdzie można znaleźć chwilę wytchnienia, na ławeczce w cieniu bujnej roślinności, która porasta wydmy. Turyści, zachwyceni estetyką nowej promenady, tłumnie spacerują po niej i cieszą się każdą chwilą spędzoną w Dziwnowie.

Warto zobaczyć także Aleję Gwiazd Sportu, która powstała pod patronatem polskiego Komitetu Olimpijskiego i jest wyjątkowym miejscem, gdzie po obu stronach traktu spacerowego ustawione są postumenty z replikami medali najsłynniejszych olimpijczyków. Każdego roku w trakcie Festiwalu Gwiazd Sportu kolejne gwiazdy polskiego sportu odsłaniają mosiężne repliki swoich najcenniejszych medali. Przez cały rok turyści odwiedzający Dziwnów chętnie fotografują się przy medalach swoich sportowych idoli.

Ciekawym obiektem jest most w Dziwnowie łączy Wyspę Wolin ze stałym lądem. Jego budowa zakończyła się w 1994 roku. Ta niezwykła konstrukcja posiada skomplikowany mechanizm, który pozwala na uniesienie ponad 35-ciu ton asfaltu i stali w ciągu kilku minut.

W Dziwnowie podobnie jak w Międzywodziu w okresie letnim odbywa się szereg imprez min. Neptunalia, impreza gdzie możemy zobaczyć uroczystość chrztu morskiego, jaki przechodzą marynarze przekraczając po raz pierwszy przez równik. W programie koncerty, m. in. zespołów wykonujących szanty oraz możliwość uczestnictwa w chrzcie również i turystów. Neptunalia to impreza szczególna dla gminy Dziwnów, podkreślająca jej przywiązanie do morza i marynarskich tradycji. Warto uczestniczyć także w Dniu Greckim upamiętniającym obecność uchodźców greckich, którzy potajemnie trafili do Dziwnowa w 1949 roku po wojnie domowej. W Dziwnowie przebywali w szpitalu wojskowym, a z czasem zintegrowali się z mieszkańcami gminy Dziwnów i uczestniczyli w jej życiu kulturalnym.

Najbardziej popularna impreza w Dziwnowie to Festiwalu Gwiazd Sportu z udziałem najbardziej zasłużonych i utytułowanych mistrzów polskiego sportu, na którą składają się występy zespołów muzycznych (np. Łzy, Papa Dance, Lady Pank), znanych kabaretów, liczne zabawy i konkursy z udziałem polskich sportowców oraz publiczności. Podczas każdej edycji Festiwalu (w tym roku będzie to już ósmy Festiwal) uroczyście odsłaniane są na Alei Gwiazd Sportu repliki olimpijskich i in. medali światowej sławy polskich sportowców z różnych dyscyplin: piłka nożna, siatkówka, kajakarstwo, kolarstwo, rzut oszczepem, bilard, szermierka. Ponadto owe szczególne „dziwnowskie święto sportu” dopełniają regaty rodzinne oraz – co także stało się tradycją Festiwalu Gwiazd Sportu – wybory Miss Sportu, zorganizowany na wzór konkurs piękności, do kwalifikacji w których wziąć udział może każda nastolatka. Warto przy tym dodać, iż oprócz urody kandydatki do tytułu Miss Sportu Dziwnów muszą wykazać się również sprawnością fizyczną.